Promarněná příležitost

Koňská tramvaj

Impozantní jubileum 150. let tramvaje v Brně, bylo slaveno, podobně jako narozeniny anglické královny, v jiný den, než početně sedí. Je to z pochopitelných praktických důvodů. Jenže vzdor bombastické reklamě o neopakovatelné street party, výsledek zůstal nejen nekonečně za očekáváním, ale doslova propadl. Tramvají pomálu, ostatního „balastu“ přebytek. Jako by tato pouťová atrakce byla doslova osnována podle návodu: „Pejsek a kočička vařili dort“. Nebo dokonce jako by Čapek napsal tuto pohádku jako recept právě pro tuto příležitost. Organizátoři a dramaturg, nejen že si z ní nevzali ponaučení, ale nejspíš ji ani nečetli.

Každoroční červnové defilé tramvají zanechává mnohem větší zážitek, než tomu bylo dnes. A to již nemluvím o prvním defilé v srpnu roku 1969. To bylo prostoupeno arci jiným étosem, ovšem i smyslem pro princip: méně je více.

Ono jubileum mělo být ku prospěchu města,upevnění jeho sebevědomí a sebeuvědomění. Využít připomínku a reflexi významu tramvaje pro růst, rozvoj a zrání města je důležité. Mohla ovšem více posloužit k vysvětlení, jak moc je tramvajová síť srostlá s městem a jeho přirozenou topografií. Jak město nedělitelně rostlo spolu s tramvají, a jak jedno ovlivňovalo druhé. Jak uzly tramvaje leží zcela přirozeně v průsečících pohybu, který zde byly dávno před příchodem tramvaje. Bylo by to ku prospěchu vnímání a pochopení toho, co je pro město důležité a přirozené – tedy významné.

Jan Sapák, foto: Jan Sapák 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *