Park Danuše Muzikářové

Přede dvěma dny jsme uvedli, že členka kolektivu B O A Simona Hradílková přišla s ideou, kterou odhodlaně podporujeme, aby byl na památku mladé, v srpnu 1969 brutálně a zezadu zavražděné dívky Danuše Muzikářové pojmenován blízký park. Věříme, že se tak stane, protože podnět Simony Hradílkové je důkladně promyšlený a tudíž reálný. Zbývá tedy popsat, o který park se jedná.

Tento park se nachází v blízkosti oné tragické události. Přiléhá z východní strany k fasádám někdejšího augustiniánského kláštera, posléze Moravského místodržitelství. Ve chvíli, kdy byla Danuše zavražděna sídlilo v budově Muzeum dělnického hnutí. V současnosti zde sídlí Moravská galerie. Dále je park vymezen hranou chodníku ulice Rooseveltovy, která je v části délky tvořena kamennou opěrnou zídkou vyrovnávající sklon terénu. Park je tedy v půdorysu jednoznačně určen a geometricky je přehledný. Jsou to průčelní fronty okolo stojících domů – Katastrálního úřadu a Moravské galerie, které se dělí o budovy barokního paláce někdejšího Místodržitelství, a dále v pravém úhlu postavená průčelí někdejšího Typosu. K tomu je jako tětivou vymezen hranou ulice Rooseveltovy. Park je tedy součástí prostoru brněnské Ringstrasse. Nejsou v něm žádné administrativní vchody domů a tudíž ani orientační uliční čísla, která by bylo potřeba měnit. Není třeba ani měnit pomístní název, neboť park oficiální název nemá a je tudíž součástí Rooseveltovy ulice. Na druhé straně je od ní poznatelně vymezen, tedy smysluplné určení je možné. Jde o symbol a étos.

Park je v dobrém stavu, s kvalitními stromy a keři, a zatím i akceptovatelně udržovaný. Na západě je vymezen znamenitými barokními fasádami někdejšího slavného kláštera, nedávno příkladně restaurovanými. Bude-li tento park po Danuši pojmenován, a my v to pevně věříme, půjde o důstojnou a vhodnou připomínku bolestných dnů v dějinách Brna.

Jedna odpověď na “Park Danuše Muzikářové”

  1. Souhlasím!
    Danka byla studentkou SEŠ na Pionýrské ulici v Brně, studovala jsem zde též, bylo to prima děvče! Zaslouží si to po tolika letech skorozapomněni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *